Ο Χανιώτης Νίκος Χατούπης 5ος σε πανελλήνιο τουρνουά 9BALL μπιλιάρδου

Με την τιμητικότατη 5η θέση αναχώρησε ο νεαρός άσσος μας Νίκος Χατουπης από το νησί των ιπποτών την Κυριακή το βράδυ.

Ο νεαρός Χανιώτης άσσος ήταν ο μόνος που εκπροσώπησε το Χανιώτικο μπιλιάρδο στο μεγαλύτερο ιβεντ του αμερικανικού 9ball μπιλιάρδου στο νησί της Ρόδου, που έγινε στην σάλα μπιλιάρδου HOT-SHOT και τα πήγε περίφημα.

Στo τουρνουά συμμετείχαν οι 64 κορυφαίοι αθλητές της χώρας, ανάμεσα τους ο Αθηναίος πρόσφατα πρωταθλητής Ευρώπης στο 10BALLO Καζακης, και ο Οικονομοπουλος που κατέχει την 5η θέση στη παγκόσμια κατάταξη.

Ο Άσσος μας έχασε μια θέση στον μικρό , ή τον μεγάλο τελικό κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, ξεκίνησε με 2 νίκες το τουρνουά, ανάμεσα στα «θύματα του» ήταν και ο περσινός 3αθλητης Μπάμπης Βαλμας, στην συνέχεια έπεσε πάνω στον πολύ φορμαρισμένο Καζακη, από τον οποίο έχασε 9-5 και βρέθηκε στο πίσω μέρος της πυραμίδος, προσπαθώντας να πετυχει ένα μικρό άθλο, εκεί συνέχισε και πετούσε κυριολεκτικά, από νίκη σε νίκη, και παραλίγο να πετυχει το απίστευτο, να αποκλείσει τον 5ο της Ευρώπης, Οικονομοπουλο. Δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν, για να πετυχει το θαύμα και να μπορέσει να κοιτάξει κατάματα γιατί όχι και την 1η θέση, έχασε τελικά από τον Οικονομοπουλο 11-6, ενώ είχε προηγηθεί 6-5 και ο αντίπαλος του τα είχε τελείως χαμένα, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα. Η απειρία, και η έλλειψη συγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία, στοίχισαν στον νεαρό άσσο μας μια θέση στο βάθρο.

Την προσπάθεια του νεαρού άσσου στηρίζουν η κρεπερι «ΖΑΧΑΡΙ ΚΑΙ ΑΛΑΤΙ» Οι ανδρικές κομμώσεις Γιάννης Τσαγδης και η σάλα μπιλιάρδου FROZEN Αναγνωστου Γογονη 15.

Ο νεαρός άσσος σε δηλώσεις στου στην τηλεόραση του Αντεννα δήλωσε : «Εις αύριον τα σπουδαία»

Τη φράση «εις ή ες αύριον τα σπουδαία» τη λέμε όταν αναβάλουμε για το μέλλον υποχρεώσεις με μεγάλη σημασίας αφήνοντας υπονοούμενα ότι το Χανιώτικο μπιλιάρδο θα ξαναπιει από το ποτό του θριάμβου.

Οι φίλοι και οι φιλες του μπιλιάρδου, που υποδέθηκαν τον αγαπητό Νίκο στο αεροδρόμιο Γιάννης Δασκαλογιαννης, τραγούδησαν ένα παραφρασμένο ποίημα του Ντίνου Χριστιανόπουλου, που μιλά για την θάλασσα:

Γιατὶ ἔχει τρόπους νὰ μᾶς ανανεώνει .

χίλιοι τὴ χαίρονται – ἕνας τὴν πληρώνει.

Την 1η θέση κατέλαβε ο Οικονομοπουλος που νίκησε στον τελικό τον Ηρακλειώτη άσσο Ανδρέα Κουκιαδακη, ενώ στον μικρό τελικό ο Καζακης κατέλαβε την 3η θέση επικρατώντας του Ματθαιου.

Το επόμενο μεγάλο Διεθνές τουρνουά 9BALL θα γίνει στην Αθήνα, στην περιοχή ζωγράφου, στην σάλα μπιλιάρδου HILL-HILL 8-11 Οκτωβρίου, και αναμένεται την Χανιώτικη αποστολή να πλαισιώσουν ο φορμαρισμένος Στέλιος Κουκλακης, και ο πάντα δυνατός Μάκης Παπαδοδημητρακης, πιθανός και ο Λευτερης Γαβαλακης που αποτελεί μια νέα ελπίδα για το Χανιώτικο μπιλιάρδο.