Μομέντουμ για να συνεχίσει το Σερί

Στον αγώνα της ημέρας που ξεχωρίσαμε από το σημερινό πρόγραμμα της Ευρωλίγκας, ο Παναθηναϊκός ταξιδεύει στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει την Βαλένθια. Οι «πράσινοι» τρέχουν ένα σερί 4 νικών που τους έφερε από την τελευταία θέση στα πρόθυρα της 8άδας.  Στην οποία υπό προϋποθέσεις μπορεί να μπουν σήμερα το βράδυ αν κερδίσουν. Από την άλλη η Βαλένθια θέλει τη νίκη για να μην απομακρυνθεί από αυτήν.

Ο αγώνας προσφέρεται για βετ365 live στοιχημα μέσα από την ιστοσελίδα της bet365.gr, αλλά και μέσα από τις νόμιμα αδειοδοτημένες στοιχηματικές εταιρίες που λειτουργούν υπό τον έλεγχο της Ε.Ε.Ε.Π (Επιτροπή Ελέγχου και Εποπτείας Παίγνιων)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Δεν τα κατάφερε στο Ισραήλ και γνώρισε την ήττα από την Μακάμπι με 84-68. Οι Ισπανοί μπόρεσαν να προηγηθούν στα πρώτα 2 λεπτά της αναμέτρησης, αλλά ένα σερί των γηπεδούχων άλλαξε οριστικά τις ισορροπίες του ματς. Μέχρι το τέλος ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα. Μια έσχατη προσπάθεια της Βαλένθια στην τρίτη περίοδο να επανέλθει στον αγώνα δεν απέδωσε και έτσι γνώρισε την ήττα.

Επιστρέφοντας στην ACB συνέτριψε την Χιρόνα με 104-69, αλλά και πάλι δεν πείθει ότι το ρόστερ της μπορεί να ανταποκριθεί απέναντι σε αντιπάλους υψηλής δυναμικής. Η Βαλένθια είναι ομάδα που βασίζεται πολύ στο σουτ από μέση και μακρινή απόσταση και αν δεν της βγει αυτός ο τρόπος παιχνιδιού δεν έχει απάντηση.

Στατιστικά Στοιχήματος: Έχει σημειώσει λιγότερους από 80 πόντους στις τέσσερις από τις έξι εντός έδρας αγώνες της στην Ευρωλίγκα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Χρειάστηκε την παράταση για να πάρει την νίκη και με την δεύτερη ιταλική ομάδα της λίγκας. Όπως και με την Βίρτους Μπολόνια περίπου 2 εβδομάδες νωρίτερα έτσι και με την Ολίμπια Μιλάνο οι «πράσινοι» χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να φτάσουν στη νίκη επικρατώντας τελικά με 90-77. Στην παράταση ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε πλήρως κερδίζοντας με επιμέρους σκορ 18-5, αλλά σε όλη τη διάρκεια τους αγώνα ήταν αυτός που ακολουθούσε τους Ιταλούς.

Προς το τέλος του αγώνα όμως, ο Μπέικον, κυρίως, και ο Λι πήραν την ομάδα πάνω τους και με προσωπικές τους ενέργειες σε επίθεση και άμυνα έφεραν τον αγώνα εκεί που ήθελαν και τελικά αποχώρησαν νικητές. Άνετα επικράτησε την Κυριακή επί της ΑΕΚ με 71-57. Θα χρειαστεί περισσότερους από 2 πρωταγωνιστές σήμερα για να μπορέσει να ελπίζει σε νίκη.

Στατιστικά Στοιχήματος: Έχει σημειώσει 80 ή περισσότερους πόντους μόλις σε μια από τις τέσσερις εκτός έδρας αναμετρήσεις του στην Ευρωλίγκα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Η Βαλένθια δεν μπορεί να «σηκώσει» αποδόσεις μεγάλου φαβοριτισμού, από την άλλη ο Παναθηναϊκός δεν πείθει ότι με την συμμέτοχή μόνο δύο παικτών μπορεί να φύγει με το διπλό. Θα ποντάρουμε στο σύνολο των τριπόντων της γηπεδούχου, καθώς και η περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού δεν εμπνέει και είναι ο αγαπημένος τρόπος παιχνιδιού της Βαλένθια.

Να σημειώσει η Βαλένθια περισσότερα από 9 τρίποντα.

21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |